Gülden Treske röportaj

 

“Aslında Yaratıcıyım Ama” diyorsanız bu atölye tam sizlik

 

 “Aslında Yaratıcıyım Ama” diyorsanız, bu atölye tam size göre…
18. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında, yaratıcı düşüncenin “antrak” aşamasını ortadan kaldırmayı hedefleyen SineTabip atölye çalışmasının başvuru süresini 17 NİSAN’a kadar uzattı.
“Aslında yaratıcıyım ama…” diyenler için düzenlenecek olan SineTabip atölye çalışmasında, Gülden Treske, Berrin Balay ve Andre Treske, yaratıcı fikri olduğu halde bunu bir türlü düzenleyemeyenlere doktor olacaklar.
Yaratıcılık sancılı bir süreçten geçer. İnsan bazen nereden başlayacağını bilemez, bazen de başlar sonunu getiremez. Günlük telaşlar, hayatın akışı, geçim sıkıntısı derken, bir bakmışsınız, aklınıza gelen yaratıcı fikir rafa kalkmış. Fikrin, raflardan alınıp, hayata geçmesi için oluşturulan SineTabip atölyesinin detaylarını, Pangea’yı Hatırla ve Sinemadan Çıkan Öyküler kitaplarının yazarı Gülden Treke anlattı.
Treske, “Yaratıcı fikrin sahibi, arkadaş veya ailelerine danıştığında, ya ‘çok güzel, çok güzel, devam et’ ya da ‘bırak şunu da maaşlı, sigortalı bir işe gir’ tepkileri ile karşılaşıyor. Biz de tam bu noktada, dışarıdan bir gözle, kişinin eseri ile duygu bağı kurmadan, çalışmaları hakkında yanında olacağız ” dedi.
TIKANIKLIK NEREDE ONA BAKACAĞIZ
Yaratıcılığın tıkanma sürecinin, kişinin grip olması gibi olduğunu belirten Treske, “Öksürüğün ya da yüksek ateşin sebebi ne, neden öyle bayılmış kalmış? Basit bir soğuk algınlığı mı, ilacı var mı? Hangi aşamada ihtiyaç varsa; senaryo, yapım ve bitirme aşaması, sorunlu alanlarına birlikte bakacağız. SineTabip atölyemizin amacı tam olarak bu” dedi. Film yapımının tamamen bir ekip çalışması olduğuna dikkat çeken Treske, “Bir filmin başarısı, tamamen ekibin birbiriyle gerçekleştirdiği uyuma bağlı. SineTabip’e gelen insanlar, filmin çeşitli aşamalarında, değişik insanlarla fikrini savunup, bir ekip olarak çözümler üretince, tabii ki ileriye dönük önemli bir tecrübe kazandıracaktır” diye konuştu.
FESTİVAL BÜYÜK FIRSAT
Sinema veya senaryo yazımı ile ilgilenen herkes için SineTabip atölyesinin büyük bir fırsat olduğunu belirten Treske, “Ekip olarak Berrin Balay ve Andre Treske ile zaten bu tarz çalışmaların hep içindeyiz. Berrin Balay ile yıllar önce yolumuz ODTÜ-GİSAM’da çakıştı ve bu çalışmaları zaman zaman yaptık. Ancak, formal eğitim dışında deneyim paylaşımlarına sahip olamayan birçok insan için Uçan Süpürge festivali çok büyük bir fırsat. Her zaman bu tür desteklere ulaşamayan insanlar olacaktır. Festival sonrasında da yine bu çalışmaları devam ettirmek istiyoruz” diye konuştu.
MEC_4460small Written by: